Judenburg 2 2022

FRI,  JANUARY 14th 2022
SAT, January 22nd 2022
08:30 - 10:30 Training (2 runs per rider)
12:00 - 14:00 Time trials
15:30 - 17:00 Team Event
17:30 - 19:00 Open training (artificial lighting)
SUN, JANUARY 23rd 2022
09:00 - 10:00 Juniors
10:00 - 11:00 Last chance qualifier
12:00 - 14:30 Finals
.

Location map

 
open

Course map

 
open

FAQ

 
open
 
 

Sponsors

 OESCV Logo[1]

FAQs

 
How can I participate in the race?
 
 
 
 
Where can I buy tickets as spectator?
 
 
 
 
How do I get there?
 
 
 
 
Can I buy food and drinks at the location?
 
 
 
 
Can I try the course myself?
 
 
 
 
What happens with the course after the race?
 
 
 
 
Who is organizing this race?
 
 
 
 
How many points can athletes earn in this race?
 
 
 
 
Does it count towards the ATSX Ice Cross World Championship?
 
 
 
 

Official Results

Men
Women
Juniors
Rank Name Nation Points
1. URBAN Michael CZECZE 250
2. ROMANO Michael CANCAN 225
3. LAHTI Mirko FINFIN 200
4. MERLINO Jonathan FRAFRA 175
5. SCIBOZ Kevin SUISUI 162.5
6. NAKARI Leevi FINFIN 150
7. OUDES Jakub CZECZE 137.5
8. WORLING Robin GBRGBR 125
9. KELEKIS Léo FRAFRA 112.5
10. NAHLOVSKY Martin CZECZE 100
11. WEBB Luke AUSAUS 93.75
12. TUTARIKOV Egor RUSRUS 87.5
13. MERZ Patrik SUISUI 81.25
14. MIAUTON Eric SUISUI 75
15. BEGANDER Jakob AUTAUT 72.5
16. ORIAT Jerome FRAFRA 70
17. RICHALET-CHAUDEUR Arthur FRAFRA 67.5
18. GOULET GARNEAU Laurent CANCAN 65
19. WORLING Andrew GBRGBR 62.5
20. RASTEGAR Sébastien FRAFRA 60
21. VARIN Nicolas FRAFRA 57.5
22. KELLER Emerick FRAFRA 55
23. BEGANDER Niklas AUTAUT 52.5
24. TUTARIKOV Denis RUSRUS 50
25. RIEDEL Maximilian AUTAUT 48.75
26. VELIK Friedrich AUTAUT 47.5
27. BERETTA Alexandre IRLIRL 46.25
28. HOFFMANN Michael GERGER 45
29. REICHERT Robert GERGER 43.75
30. LUCKENEDER Gregor AUTAUT 42.5
Rank Name Nation Points
1. WINDISCH Veronika AUTAUT 250
2. CONDROYER Amandine FRAFRA 225
3. PFLUGOVÁ Karolína CZECZE 200
4. SCHNEIDER Virginie BELBEL 175
5. LOBOT cyrille FRAFRA 162.5
6. MRŇOVÁ Petra CZECZE 150
Rank Name Nation Points
1. RICHALET-CHAUDEUR Arthur FRAFRA 250
2. BEGANDER Niklas AUTAUT 225
3. BEGANDER Jakob AUTAUT 200
4. KELEKIS Léo FRAFRA 175
5. KELLER Emerick FRAFRA 162.5
6. VELIK Friedrich AUTAUT 150
7. TUTARIKOV Denis RUSRUS 137.5
8. BAUER Benjamin AUTAUT 125
9. HÖSELE Pablo AUTAUT 112.5
10. D'ORLANDO Valerio Roberto ITAITA 100
 

back