Judenburg 1 2022

FRI,  JANUARY 14th 2022
SAT, January 15th 2022
08:30 - 10:30 Training (2 runs per rider)
12:00 - 14:00 Time trials
15:00 - 16:30 Team Event
17:00 - 19:00 Open training (artificial lighting)
SUN, JANUARY 16th 2022
09:00 - 10:00 Juniors
10:00 - 11:00 Last chance qualifier
12:00 - 14:30 Finals
.

Location map

 
open

Course map

 
open

FAQ

 
open
 
 

Sponsors

 OESCV Logo[1]

FAQs

 
How can I participate in the race?
 
 
 
 
Where can I buy tickets as spectator?
 
 
 
 
How do I get there?
 
 
 
 
Can I buy food and drinks at the location?
 
 
 
 
Can I try the course myself?
 
 
 
 
What happens with the course after the race?
 
 
 
 
Who is organizing this race?
 
 
 
 
How many points can athletes earn in this race?
 
 
 
 
Does it count towards the ATSX Ice Cross World Championship?
 
 
 
 

Official Results

Men
Women
Juniors
Rank Name Nation Points
1. URBAN Michael CZECZE 250
2. WORLING Robin GBRGBR 225
3. DALLAGO Luca AUTAUT 200
4. NAHLOVSKY Martin CZECZE 175
5. ENGLER Luca GERGER 162.5
6. OLLIKAINEN Linus FINFIN 150
7. SCIBOZ Kevin SUISUI 137.5
8. BEGANDER Jakob AUTAUT 125
9. KORZESTANSKI Lukasz POLPOL 112.5
10. ROMANO Michael CANCAN 100
11. TUTARIKOV Egor RUSRUS 93.75
12. WEBB Luke AUSAUS 87.5
13. GROCHOWICZ Robert POLPOL 81.25
14. LIBERT Guillaume FRAFRA 75
15. MIAUTON Eric SUISUI 72.5
16. FORT Arthur FRAFRA 70
17. MERLINO Jonathan FRAFRA 67.5
18. OUDES Jakub CZECZE 65
19. GOULET GARNEAU Laurent CANCAN 62.5
20. ALTMANN Kevin GERGER 60
21. VARIN Nicolas FRAFRA 57.5
22. BEGANDER Niklas AUTAUT 55
23. ORIAT Jerome FRAFRA 52.5
24. WORLING Andrew GBRGBR 50
25. SJÖMAN Samuel FINFIN 48.75
26. WIRNSTL Andreas GERGER 47.5
27. RASTEGAR Sébastien FRAFRA 46.25
28. TUTARIKOV Denis RUSRUS 45
29. VOIT Maximillian AUTAUT 43.75
30. HOFFMANN Michael GERGER 42.5
Rank Name Nation Points
1. WINDISCH Veronika AUTAUT 250
2. CONDROYER Amandine FRAFRA 225
3. ZENZ Alice AUTAUT 200
4. RENAUD Clémence CANCAN 175
5. SCHNEIDER Virginie BELBEL 162.5
6. PHILIPPE Morgane FRAFRA 150
7. KRONLACHNER Laura AUTAUT 137.5
Rank Name Nation Points
1. OLLIKAINEN Linus FINFIN 250
2. BEGANDER Jakob AUTAUT 225
3. FORT Arthur FRAFRA 200
4. BEGANDER Niklas AUTAUT 175
5. KELLER Emerick FRAFRA 162.5
6. TUTARIKOV Denis RUSRUS 150
7. BOHN Matthieu FRAFRA 137.5
8. D'ORLANDO Valerio Roberto ITAITA 125
9. BAUER Benjamin AUTAUT 112.5
10. KELEKIS Léo FRAFRA 100
 

back