Rautalampi 2022

THU, February 3rd  2022
09:00 - 11:00 Covid Testing & Registration
12:00 - 14:00 Free Training
FRI, February 4th 2022
08:00 - 09:00 Covid Testing & Registration
10:00 - 11:00 Women (2 practice runs and 2 time trial runs)
11:00 - 12:00 Juniors (2 practice runs and 2 time trial runs)
12:00 - 14:30 Men (2 practice runs and 2 time trial runs)
14:00 - 15:30 Food available at the locker room
SAT, February 5th 2022
10:30 - 11:00 Last Chance Qualifier
12:00 - 14:00 Finals
Post Race Medal ceremony
.

Location map

 
open

Course map

 
open

FAQ

 
open
 
 

Sponsors

  fsxa rautalampi
 

FAQs

 
How can I participate in the race?
 
 
 
 
Where can I buy tickets as a spectator?
 
 
 
 
When does it start?
 
 
 
 
How do I get there?
 
 
 
 
Can I buy food and drinks at the location?
 
 
 
 
Can I try the course myself?
 
 
 
 
What happens with the course after the race?
 
 
 
 
Who is organizing this race?
 
 
 
 
Who is participating in this race?
 
 
 
 
How many points can athletes earn in this race?
 
 
 
 
Does it count towards the ATSX Ice Cross World Championship?
 
 
 
 

Official Results

Men
Women
Juniors
Rank Name Nation Points
1. DALLAGO Marco AUTAUT 250
2. MERZ Patrik SUISUI 225
3. TOLVANEN Antti FINFIN 200
4. NAKARI Leevi FINFIN 175
5. WORLING Robin GBRGBR 162.5
6. RICHALET-CHAUDEUR THEO FRAFRA 150
7. KELEKIS Léo FRAFRA 137.5
8. RICHALET-CHAUDEUR Arthur FRAFRA 125
9. NYMARK Max FINFIN 112.5
10. GOULET GARNEAU Laurent CANCAN 100
11. KORZESTANSKI Lukasz POLPOL 93.75
12. VAUHKONEN Valtteri FINFIN 87.5
13. URBAN Michael CZECZE 81.25
14. VAN WIJHE Richard SWESWE 75
15. MILINKOVIC Eric CANCAN 72.5
16. SAUREN Jesse FINFIN 70
17. SCHRAM Jack USAUSA 67.5
18. MERLINO Jonathan FRAFRA 65
19. TAKKULA Tuukka FINFIN 62.5
20. VAUHKONEN Elias FINFIN 60
21. BEGANDER Jakob AUTAUT 57.5
22. SCIBOZ Kevin SUISUI 55
23. VARIN Nicolas FRAFRA 52.5
24. WEBB Luke AUSAUS 50
25. JOHNSTONE Kale USAUSA 48.75
26. GROCHOWICZ Robert POLPOL 47.5
27. SJÖMAN Samuel FINFIN 46.25
28. LIBERT Guillaume FRAFRA 45
29. WORLING Andrew GBRGBR 43.75
30. BEGANDER Niklas AUTAUT 42.5
Rank Name Nation Points
1. WINDISCH Veronika AUTAUT 250
2. KLEMOLA Miisa FINFIN 225
3. CONDROYER Amandine FRAFRA 200
4. KLEMOLA Marjut FINFIN 175
5. PFLUGOVÁ Karolína CZECZE 162.5
Rank Name Nation Points
1. KELEKIS Léo FRAFRA 250
2. RICHALET-CHAUDEUR Arthur FRAFRA 225
3. VAUHKONEN Elias FINFIN 200
4. VAUHKONEN Valtteri FINFIN 175
5. TAKKULA Tuukka FINFIN 162.5
6. BEGANDER Jakob AUTAUT 150
7. MICHIELS Maarten BELBEL 137.5
8. OLLIKAINEN Linus FINFIN 125
9. BEGANDER Niklas AUTAUT 112.5
10. KINNUNEN Karo FINFIN 100
 

back